Başvurunuz Gönderiliyor...

Başvurunuz Bizlere Ulaşmıştır!

Teşekkürler

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi

Robotik Süreç Otomasyonu

Tarnet RPA ile 7/24 Dijital İş Gücüyle Tanışın!

RPA Nedir?

RPA (Robotic Process Automation-Robotik Süreç Otomasyonu) birbirini tekrar eden, çok fazla vakit alan, niceliği yüksek niteliği düşük, yüksek hacimli, belirli bir kurala göre işleyen ve kesinlik bekleyen iş süreçlerini otomatikleştiren bir yetenek setidir. RPA ile insan iş gücünden ortalama altı kat daha hızlı ve %100’e yakın hatasız iş yapılabilir.

Nasıl İşler?

RPA robotları, normal bir çalışanın herhangi bir programda veya yazılım arayüzünde (ERP, CRM, Excel, OCR) yaptığı tüm işlemleri, tıpkı insan gibi fare ve klavye hareketlerini tekrar ederek ekran üzerinde yapar. Robot tamamlanması gereken görevlerin olduğu ekranlara kullanıcı adı ve şifreyle girer, planlanan sürede sisteme bağlanır, bilgiyi bir sistemden diğerine taşır, onaylar veya işler.

Örneğin: X şirketinde çalışan 50 kişi vardır, çalışanların yarısı rapor kontrol etmek veya fatura düzenlemek, sonucunda da e-posta yollamak gibi işleri yapmaktadır. Yani katma değer üretmeyen, belirli kurallara göre kontrol edilip otomatize edildiğinde iş yükü oluşturmayacak, ‘sıkıcı’ işler…

RPA ile süreçler otomatize edildiğinde, katma değeri düşük işlere harcanan vakit çok ciddi oranlarda düşer ve nitelikli çalışan gücü, katma değeri yüksek diğer işlere yönlendirilebilir.

RPA Hangi Alanlarda Kullanılır?

Finans, sağlık, turizm-seyahat, lojistik, perakende, telekomünikasyon, finans-banka-sigortacılık, lojistik, enerji, resmî kurumlar başta olmak üzere, doğrulama, aktivasyon, sipariş yönetimi, stok kontrol, raporlama, faturalama, sevkiyat takibi, ödeme işlemleri, veri akışı ve envanter yönetimi gibi onlarca farklı kullanım alanında RPA mükemmel çözümler sunar.

RPA Avantajları Nedir?

RPA ile tekrarlayan, düşük nitelikli ve bir kurala tabi işleri robotlar yapar. Böylece nitelikli insan kaynağınızı daha verimli görevlendirebilirsiniz ve çalışan memnuniyetini artırabilirsiniz. Süreçler yazılım temelli ilerlediği için hata oranını sıfıra indirebilirsiniz.

Dijital çalışanlar, 7/24 mesaiyi sorun etmez, çoklu görevler gerçekleştirebilir ve öğretilen her işi kolayca yapabilirler. RPA ile müşterilerinizin veya iş ortaklarınızın talebi her an karşılanır. İş süreçlerinde gözle görülür kalite artışı elde edersiniz.

RPA Kurulum Süreci Nasıldır?

Otomasyon süreci, RPA uzmanları tarafından analiz edilir. Bu süreçte iş akışınızın detayları ortaya çıkarılır. Analiz sonrasında ortaya çıkan senaryo, robotlara tanıtılır ve RPA süreci için geliştirme tamamlanır. Geliştirme sonrasında, dijital çalışanlarınız işe hazırdır. Belirli bir takvime uygun olarak programlanan robotlar, sizin için değer üretmeye başlar.

Süreçler hakkında bilgi almak, verileri anlamlandırmak ve çalışmaları yönetmek için raporları takip edebilirsiniz. Elde ettiğiniz çıktılarla iş süreçlerinizi iyileştirebilirsiniz. RPA ile elde ettiğiniz verileri bir kütüphanede toplayabilirsiniz ve elinizdeki verileri tüm şirket geneline veya diğer iş kollarına ölçekleyebilirsiniz.